Viešųjų pirkimų įstatymas: bendrosios ypatybės ir esminiai pokyčiai

Nesusidūrusiems gali kilti klausimas, kas gi yra tas viešųjų pirkimų įstatymas? O tiems, kurie jau turi suvokimą, su kuo susijęs viešųjų pirkimų įstatymas, aktuli redakcija. Visgi pirmiausia vertėtų kalbėti apie viešųjų pirkimų įstatymo ypatumus, siekiant supažindinti tuos, kurie su tuo dar nėra susidūrę ir tik tuomet pristatyti informaciją apie pokyčius.

Viešieji pirkimai – kas tai?

Kalbant paprastais žodžiais, tai viešieji pirkimai yra procesas, kuomet viena ar daugiau organizacijų perka prekes, paslaugas ar darbus, procesą patvirtinant pirkimo-pardavimo sutartimi su pasirinktu tiekėju. Paslaugas gali būti organizuojamos valstybės, tačiau šios nebūtinai bus skirtos viešam tikslui.

Viešųjų pirkimų įstatymas reikalingas tam, kad būtų sudaromi patikimi ir skaidrumu grįsti ryšiai ir sandoriai tarp fizinių asmenų perkančių paslaugą ir valstybės, kuri ją parduoda. Taip pat atsižvelgiama į tai, kad būtų sudaromos geriausios sąlygos kainos ir kokybės aspektu. Kaip buvo galima suprasti, viešųjų pirkimų procese dalyvauja dvi šalys – tiekėjas (dažniausiai valstybė) ir perkančioji organizacija.

Tiekėjai privalo žinoti savo veiklos srities kodą, o perkančioji organizacija skelbiant pirkimų konkursą privalo žinoti pirkimų objekto kodą. Šį nesunku rasti naudojantis bendruoju viešųjų pirkimų žodynu.

Kokie pokyčiai įsigaliojo naujajame Viešųjų pirkimų įstatyme?

Viešųjų pirkimų įstatymas, aktuali redakcija gali būti randami viešųjų pirkimų tarnybos puslapyje. Taip pat apie tai dažnai užsimena bei išsamiau kalba ir įvairios teisininkų agentūros, siekiančios informuoti savo klientus ir kitus Lietuvos piliečius, kuriems šio įstatymo pataisos ir korekcijos yra aktualios.

Vienas iš esminių pokyčių, tai, jog nuo dabar svarbiau yra įvertinti ne tik tai, ką siūlo tiekėjas, bet ir siūlomos kainos ir kokybės santykį. Taip skatinama sugriežtinti ekonominio naudingumo kriterijų.

Taip pat sutrumpėjo pasiūlymo teikimo terminas, šiek tiek pakito informacijos konfidencialumo patvirtinimo ir atsiskaitymo su subtiekiejais aspektai. Atsirado galimybė koreguoti ir keisti pirkimo sutartį, o susidūrus su interesų konfliktais, viešųjų pirkimų įstatymas nurodo, jog privaloma pasirašyti nešališkumo deklaraciją.

Kilus klausimams, siūlome konsultuotis su savo teisininkais arba plačiau panagrinėti viešųjų pirkimų įstatymo pataisas.